PASLANMAZ ÇELİK KULLANIM ALANLARI
Tip Yapısal özellikler Kullanım Alanlan
Ostenitik 304 En  yaygın  kullanımı  olan  çelik  tipidir. İyi korozyon direnci, sıcaklığa direnci ,düşük sıcaklık derecelerindeki mukavemeti   ve mekanik öxellikleri ile bilinir. Çekilebilirlik özelliği derin çekme ve bükmede olduğu gibi çok iyidir.lsıl işlemle sertleşmemiştir. (Manyetik değildir, kullanme aralığı -196- • 800 •c) Mutfak eşyaları,  evye,  dahili borular,  sıcak  su kazanları, banyo   küvetleri.    tanklar,  otomobil   parçaları    tıbbi aletler, inşaat malzemeleri,  kimya tesisleri, süt ve gıda endüstrisi, gemi parçaları.
304L 304L. 304  çeliğin  düşük  karbonlu   versiyonudur.  Normal koşullarda korozyon direnci 304 ile aynıdır. Gerilim giderme ve kaynak sonrası tanelerarası korozyona karşı direnci özellikleri vardır ve genellikle 400 C’nin altında kullanılır. Kimya  sanayinde  kullanılan makine ve  ekipmanlar, yuksek tanelerarası korozyon direnc-ine ihtiyaç duyulan kömür ve petrol endüstrisi, inşaat malzemeleri, ısıya dayanıklı aletlerin parçaları ve ısıl işlemuygulaması zor olan parçalar.
309 Bakır ilavesi ile anti-mikrobik özelliğe ve iyi çekinebilirliğe sahiptir. Hijyenik ortama ihtiyaç duyuln derin çekme ürünlerde kullanışlıdır Termos, mutfak eşyaları, çaydanlık, yiyecek servis grupları, kapı tokmaları, hızlı döner parçalar.
310 304 çeliğin içeriğindeki s ve Mn’ı düşürüp sünekliğiz azalmasını engellemek için N ilave edilmesiyle elde edilen çelik tipidir. Mukavemet arttırılmıştır Yapı·inşaat, cadde aydınlatmaları, su tankları, su boruları
304LN N  ilavesi ile mukavemeti ve tanelerarası korozyan direnci arttırılmıştır Yapı-inşaat, ısı eşanjörleri, kimyasal tankerler
316 Mükemmel korozyon direnci Deniz suyu teçhizah, kimyasallarda kullanılan teçhizat, kağıt. boya , as.etikasit, gübre, fotoğraf ve gıda endüstrisi, deniz kenarı konstruksiyonlar, haladar, çubuk, cıvata ve somunlar.
316L Düşük karbonlu çelik tipi. 316’nın normal özelliklerine artı olarak mükemmel tanelerarası korozyon direnci gösterir Kullanıın  alanları 316 ile  benzerdir.  Tanelerarası  korozyon direnci mukemmeldir.
316Tİ K0rozyon direnci 316 ile benzerdir, Yüksek sıcaklıklarda çok yüksek bir oksidasyon direnci gösterir. Kimya. petro-kimya. gıda, tekstil ve kağıt endüstrisi.
310S 304’e benzer özellikleri vardır. Mekanik özellikleri ve korozyon direnci 304’den daha iyidir. Kaynaklanabilirlik özelliği çok iyidir ve 1200 C’ ye kadar çok iyi oksidasyon direnci gösterir Endüstriyel fırın parçaları, yakıt ve özel boru hatları, boya endüstrisi ve petrol rafinasyonu
321 Ti ilavesi ile tanelerarası korozyon engellenir. 420 C – 900 C arası sıcaklıklar için uygundur Uçak egzost boruları, kazanları, ısı eşanjörleri
Ferritik 420 Ni içermez. Manyetiktir Bıçak üretimi.
430 Temel ferritik çelik tipidir. Düşük ısıl genleşme oranı ve mükemmel çekme ve oksidasyon direnci gösterir Isıya dayanıklı aletler, üç tabanlı çaydanlık tabanları, gaz memeleri, ev aletleri, küvet kaplamaları, inşaat malzemeleri, cıvata ve somunlar, çubuklar ve elekler.
430J1L Mo,Yi ve Nb ilavesi iyi korozyon direnci, kaynaklanabilirlik ve yüksek sıcaklık oksidasyon direnci sağlar Çamaşır makinesi tamburları, otomobil egzostları, elektrik aletleri parçaları.
441 Dual stabilize ferritik çelik tipidir Otomotiv sektöründe ve ısı eşanjör borulaında, asansör ve dış cephe kaplamalarında dekoratif amaçlı, ev ve mutfak eşyalarının imalatında kullanılmaktadır.
409 Ti ilavesi ile iyi kaynaklanabilirlik ve çekilebilme özellikleri sağlanır. Otomobil egzost boruları, ılık su teçhizatı.
Martenzitik 410 İyi mukavemet özellikleri ile bilinen temel martenzitik çelik tipdir. Fakat darbeli korozyon koşulları için uygun değildir. Isıl işlemle sertleşebilir. Kesici takımlar, petrol rafinasyon apartları, civata, somun, pompa şaftları, çatal-kaşık imalatı.
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere info@dinamikpaslanmaz.com mail adresimizden yada (0262) 754 05 05 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın
7/24 Destek